مبدل های آلومینیوم بریزینگ

واحد تولید مبدلهای حرارتی صفحه ای پره دار آلومینیوم بریزینگ (Brazed Aluminum Heat Exchangers)

مبدلهای حرارتی آلومینیوم بریزینگ جزء مبدلهای حرارتی صفحه ای فین دار می باشند که در آنها اتصال فین به سطح صفحات در کوره بریزینگ صورت می گیرد. مزیت این مبدلها نسبت به مبدلهای لوله ای فین دار که در آنها اتصال فین به لوله به روش مکانیکی یا اکسپند صورت می گیرد این است که مقاومت تماسی حذف می گردد و در محل تماس از احتمال اکسید شدن فین و یا فاصله افتادن بین فین و سطح تماس جلوگیری می شود.

این مبدلها از سه بخش صفحات جدا کننده، فین و میل بار تشکیل شده اند. بر روی صفحات جداکننده لایه ای از آلیاژ آلومینیوم وجود دارد که دمای ذوب آن از دمای صفحه پایه کمتر است و در کوره بریزینگ، این لایه کلد ذوب شده و سبب اتصال بین فین و صفحه می شود. فین ها در دستگاه های فین پرس بر اساس انواع سیال به چهار شکل فینهای استریپ، استریت، ویوی و لووردار تولید می شوند. میل بارها نیز در جهت هر یک از سیالها، در ابتدا و انتهای مجرا قرار می گیرند و باعث آب بندی و جدا سازی دو سیال از یکدیگر می گردند.

قلب این تکنولوژی، کوره بریزینگ می باشد. در کوره بریزینگ دما تا دمای ذوب فیلر بالا می رود. عموما در آن دماها لایه اکسیدی بر روی سطح تشکیل می شود و مانع اتصال قوی بین سطح و فین می گردد. کوره های بریزینگ بر اساس روش حذف لایه اکسید هنگام بریزینگ به دو دسته کوره های فلاکسی و خلاء دسته بندی می شوند. در کوره های فلاکسی، حذف لایه اکسید توسط  ماده ای به نام فلاکس صورت می گیرد و در کوره های خلاء، به دلیل ایجاد خلاء بسیار بالا، در مرحله بریزینگ گاز اکسیژن از کوره تخلیه شده و از ایجاد لایه اکسید ممانعت می گردد. همچنین در لایه کلد، منیزیم وجود دارد که در مرحله بریزینگ با جدا شدن از روی سطح، لایه اکسید شکسته شده و از روی سطح حذف و به همراه گازهای دیگر از کوره تخلیه می گردد.

عموما کیفیت بریزینگ در کوره های خلاء نسبت به کوره های فلاکسی بسیار بالاتر است و به همین دلیل مبدلهای بریزینگ تولید شده در این کوره ها، برای کاربردهای دما بالا (200 درجه سانتی گراد) و فشار بالا (20 بار) مناسب است و طول عمر بیشتری دارند. رادیاتورهای کوره های فلاکسی که برای کاربردهای خودرویی و سبک مورد استفاده قرار می گیرند و مشکلات باقی ماندن فلاکس بر روی سطح را دارند به عنوان Light Duty و رادیاتورهای کوره های خلاء به عنوان Heavy Duty برای کاربردهای سنگین و طول عمر بالا مد نظر قرار می گیرند.

شرکت رادیاتور درخشان جنوب یکی از پیشرفته ترین کوره های خلا بریزینگ در ایران را دارا می باشد. این کوره برای بریزینگ انواع مبدل آلومینیومی به گونه ای طراحی شده است که امکان حداکثر خلاء ( Pa4-10) و حداکثر یکنواختی دما (C⁰ 5±) برای بریزینگ با کیفیت فراهم شده است.

پس از فرآیند بریزینگ، مخازن به شبکه جوش می شوند. به جهت کاربرد در فشارهای بالا، طراحی انواع مخازن بر حسب فشار مورد نیاز صورت گرفته است تا مبدل علاوه بر شبکه مستحکم، جهت کاربرد در شرایط سخت و طول عمر بالا از مخازن مناسبی نیز برخوردار باشد.

یکی از نکات مهم در فرآیند بریزینگ، تمیز بودن سطوح هنگام بریزینگ است. این شرکت خط شستشوی اتوماتیک به منظور شستشوی قطعات قبل از فرایند بریزینگ دارا می باشد. در انتها نیز مبدلهای تولید شده در خط رنگ الکترواستاتیک به منظور پوشش دهی سطوح و محافظت در برابر خوردگی رنگ آمیزی می شوند.

در کنار مبدلهای صفحه ای پره دار، کندانسورهای میکروچنل نیز به همین روش تولید می گردند. تنها تفاوت آنها نسبت به مبدلهای میل بار پلیتی (Plate and Bar)، استفاده از لوله های میکروچنل به جای فین داخلی است. این مبدل ها به دلیل وزن، حجم و قیمت کمتر توانسته اند جایگزینی مناسبی برای انواع کویلهای لوله مسی در صنعت تبرید باشند.

تولید مبدلهای صفحه ای پره دار چند جریانی که به کولد باکسها معروف هستند از دیگر فعالتهای این بخش می باشد. کولد باکسها در دماهای کرايوژنیک جهت تفکیک گازها مورد استفاده قرار می گیرند و کاربرد فراوانی در صنعت تفکیک هوا، گاز و پتروشیمی دارند.